Bale prostokątne o grubościach: 28, 34, 45, 70, 90, 120, 140, 150 i 220mm
Materiałem, z którego produkujemy domy z bali prostokątnych jest suszona tarcica świerkowa (o wilgotności około 15-18%). Ściany domu z bali najczęściej są dodatkowo izolowane termicznie warstwą izolacji o grubości od 100 do 200mm.
Bale prostokątne ułożone jeden na drugim połączone są ze sobą na tak zwane pióro-wpust. Żeby zapewnić szczelność konstrukcji stosujemy uszczelki układane między balami, a żeby zapewnić sztywność ścian i równomierną pracę bali stosujemy tzw. dyble drewniane.
Drewno jest surowcem naturalnym, który posiada nieregularną strukturę budowy i który podczas suszenia nabiera charakterystycznych pęknięć i rys. Dla większości naszych klientów jest to efekt pożądany, ze względu na walory estetyczne, aczkolwiek można go uniknąć. Stosuje się wtedy bale klejone warstwowo lub bale o małych przekrojach, ponieważ im mniejszy jest rozmiary stosowanych bali, tym mniejsza ilość pęknięć. Bale o grubościach 70 i 90mm mają ich niewiele.
Bale okrągłe i półokrągłe o średnicach od 18, 22, 25, 30, 32 cm.
Bale okrągłe i półokrągłe wykonujemy z drewna sosnowego lub świerkowego. Do budowy domów mieszkalnych – całorocznych wykorzystujemy zwykle bale o średnicach 25 i 30 cm. Domy letniskowe najczęściej stawiamy z bali 18 i 22 cm.
Zwykle ściany pozostawia się jako widoczne obustronnie bale. Nie wyklucza to jednak możliwości izolacji ścian od wewnątrz, dzięki czemu nawet dla bali o małej średnicy uzyskuje się oczekiwane parametry cieplne. Połączenia ścian na rogach wykonujemy na charakterystyczne zacięcia węgłowe – tzw. obłap z ostatkami (fragmentami ścian wystającymi poza obręb budynku). Konstrukcje ścian usztywniają drewniane dyble.
W celu zapewnienia szczelności pomiędzy balami, stosujemy różne sposoby ich połączeń:
na pojedyncze, podwójne, czy potrójne pióro-wpust, w zależności od grubości bali, tak samo jak w przypadku bali prostokątnych,
na tzw. półksiężyc,
na tzw. obce pióro.
Do dodatkowego uszczelnienia stosujemy uszczelki montowane pomiędzy bale. Szczeliny w balach, które mogą powstawać w trakcie pracy domu można uszczelnić od wewnątrz i od zewnątrz za pomocą przeznaczonych do tego celu kitów.
Bal półokrągły to połączenia bala okrągłego z balem prostokątnym. Ściany wykonane z tego rodzaju bali na zewnątrz mają profil okrągły, natomiast w środku są płaskie tak jak w wypadku bala prostokątnego.
Mury pruskie – domy z widoczną konstrukcją drewnianą
Domy szachulcowe, inaczej Fachwerki, czy „Mury Pruskie” to domy wykonywane w jednej z najstarszych technologii budowy domów z drewna. Konstrukcja słupowo-ryglowa, czyli tzw. szachulec, całkowicie przenosi obciążenia na fundament i zapewnia stabilność obiektu. Pozostaje ona zwykle widoczna, ponieważ podnosi walory estetyczne domu i wyróżnia go z pośród innych.
Wewnątrz, widoczny często szachulec, w połączeniu z belkami stropowymi i konstrukcyjnymi więźby dachu, słupami, zastrzałami i innymi drewnianymi elementami wykończenia, stwarza niepowtarzalną atmosferę, którą wyróżnia się zdecydowanie spośród domów o innej konstrukcji. Przekroje szachulca z których budujemy domy w technologi Muru Pruskiego to najczęściej 120x120mm lub 150x150mm, a nawet czasami 150 x 200mm.
Materiałem jest zwykle sosna, która może być pełna lub klejona.
Pola szachulca wypełnia się na różne sposoby: cegłą elewacyjną lub tynkiem akrylowym montowanym na twardej wełnie mineralnej bądź styropianie. Można także zastosować gotowe płyty poliuretanowe z naklejonymi specjalną technologią cienkimi cegłami klinkierowymi.
Budynki szkieletowe, czasem nazywane także domami kanadyjskimi to domy z drewnianą konstrukcją szkieletu i dachu.
Między elementami konstrukcji umieszcza się izolację termiczną, najczęściej w postaci wełny mineralnej i folii: paroizolacyjnej i wiatroizolacyjnej. Powierzchnie zewnętrzną ścian domu wykańcza się poszyciem z desek, tynkiem strukturalnym akrylowym lub sylikonowym nakładanym na styropian lub twardą wełną mineralną. Innym sposobem jest wykończenie elewacji domu cegłami klinkierowymi, bądź płytami poliuretanowymi z gotową elewacją klinkierową.
Do wykończenia wnętrz domów szkieletowych stosuje się najczęściej płyty gipsowo-kartonowe. Płyty tego rodzaju montujemy na podłożu wykonanym z płyt OSB, co zdecydowanie eliminuje tendencję do pękania połączeń płyt gipsowo-kartonowych oraz umożliwia bezpośrednie mocowanie różnych elementów wyposażenia na ścianach.
Na plac budowy trafiają gotowe do montażu zestawy budowlane
Większość naszych klientów zamawia budynki łącznie z usługą montażu, wykonywaną przez naszych pracowników, także poza granicami Polski.
Koszt montażu zależny jest od zakresu wykonywanych prac i jest ustalany indywidualnie.
Zwykle wynosi on 20% wartości montowanych elementów, w przypadku montażu w kraju. Poza granicami wynosi około 30 procent. Możecie Państwo także wykonać montaż własnym staraniem.