Budowa domu drewnianego
– krok po kroku

Wybór
projektu

Wybór technologii

Wycena

Odwiedź nas

Montaż

Poznaj kroki niezbędne do wybudowania własnego drewnianego domu.

1. Wybór projektu

WYBIERZ PROJEKT

Punktem wyjścia do rozpoczęcia budowy domu z drewna jest projekt. Zadecyduje on o funkcjonalności i estetyce domu.

Realizujemy projekty indywidualne, dostosowane w pełni do Państwa oczekiwań.

Jeśli jeszcze nie mają Państwo gotowego projektu, to zapraszamy do posłużenia się naszymi katalogami.

Wybór
projektu

2. Wybór technologii

Oferujemy domy drewniane w pięciu technologiach wykonania:

Bale prostokątne o grubościach: 28, 34, 45, 70, 90, 120, 140, 150 i 220mm

Materiałem, z którego produkujemy domy z bali prostokątnych jest suszona tarcica świerkowa (o wilgotności około 15-18%). Ściany domu z bali najczęściej są dodatkowo izolowane termicznie warstwą izolacji o grubości od 100 do 200mm.

Bale prostokątne ułożone jeden na drugim połączone są ze sobą na tak zwane pióro-wpust. Żeby zapewnić szczelność konstrukcji stosujemy uszczelki układane między balami, a żeby zapewnić sztywność ścian i równomierną pracę bali stosujemy tzw. dyble drewniane.

Drewno jest surowcem naturalnym, który posiada nieregularną strukturę budowy i który podczas suszenia nabiera charakterystycznych pęknięć i rys. Dla większości naszych klientów jest to efekt pożądany, ze względu na walory estetyczne, aczkolwiek można go uniknąć. Stosuje się wtedy bale klejone warstwowo lub bale o małych przekrojach, ponieważ im mniejszy jest rozmiary stosowanych bali, tym mniejsza ilość pęknięć. Bale o grubościach 70 i 90mm mają ich niewiele.

Domy z bali – więcej informacji

Bale okrągłe i półokrągłe o średnicach od 18, 22, 25, 30, 32 cm.

Bale okrągłe i półokrągłe wykonujemy z drewna sosnowego lub świerkowego. Do budowy domów mieszkalnych – całorocznych wykorzystujemy zwykle bale o średnicach 25 i 30 cm. Domy letniskowe najczęściej stawiamy z bali 18 i 22 cm.

Zwykle ściany pozostawia się jako widoczne obustronnie bale. Nie wyklucza to jednak możliwości izolacji ścian od wewnątrz, dzięki czemu nawet dla bali o małej średnicy uzyskuje się oczekiwane parametry cieplne. Połączenia ścian na rogach wykonujemy na charakterystyczne zacięcia węgłowe – tzw. obłap z ostatkami (fragmentami ścian wystającymi poza obręb budynku). Konstrukcje ścian usztywniają drewniane dyble.

W celu zapewnienia szczelności pomiędzy balami, stosujemy różne sposoby ich połączeń:

  • na pojedyncze, podwójne, czy potrójne pióro-wpust, w zależności od grubości bali, tak samo jak w przypadku bali prostokątnych,
  • na tzw. półksiężyc,
  • na tzw. obce pióro.

Do dodatkowego uszczelnienia stosujemy uszczelki montowane pomiędzy bale. Szczeliny w balach, które mogą powstawać w trakcie pracy domu można uszczelnić od wewnątrz i od zewnątrz za pomocą przeznaczonych do tego celu kitów.

Bal półokrągły to połączenia bala okrągłego z balem prostokątnym. Ściany wykonane z tego rodzaju bali na zewnątrz mają profil okrągły, natomiast w środku są płaskie tak jak w wypadku bala prostokątnego.

 

Domy z bali okrągłych – Więcej informacji…

Mury pruskie – domy z widoczną konstrukcją drewnianą

Domy szachulcowe, inaczej Fachwerki, czy „Mury Pruskie” to domy wykonywane w jednej z najstarszych technologii budowy domów z drewna. Konstrukcja słupowo-ryglowa, czyli tzw. szachulec, całkowicie przenosi obciążenia na fundament i zapewnia stabilność obiektu. Pozostaje ona zwykle widoczna, ponieważ podnosi walory estetyczne domu i wyróżnia go z pośród innych.

Wewnątrz, widoczny często szachulec, w połączeniu z belkami stropowymi i konstrukcyjnymi więźby dachu, słupami, zastrzałami i innymi drewnianymi elementami wykończenia, stwarza niepowtarzalną atmosferę, którą wyróżnia się zdecydowanie spośród domów o innej konstrukcji. Przekroje szachulca z których budujemy domy w technologi Muru Pruskiego to najczęściej 120x120mm lub 150x150mm, a nawet czasami 150 x 200mm.

Materiałem jest zwykle sosna, która może być pełna lub klejona.

Pola szachulca wypełnia się na różne sposoby: cegłą elewacyjną lub tynkiem akrylowym montowanym na twardej wełnie mineralnej bądź styropianie. Można także zastosować gotowe płyty poliuretanowe z naklejonymi specjalną technologią cienkimi cegłami klinkierowymi.

Mury Pruskie – więcej informacji

Budynki szkieletowe, czasem nazywane także domami kanadyjskimi to domy z drewnianą konstrukcją szkieletu i dachu.

Między elementami konstrukcji umieszcza się izolację termiczną, najczęściej w postaci wełny mineralnej i folii: paroizolacyjnej i wiatroizolacyjnej. Powierzchnie zewnętrzną ścian domu wykańcza się poszyciem z desek, tynkiem strukturalnym akrylowym lub sylikonowym nakładanym na styropian lub twardą wełną mineralną. Innym sposobem jest wykończenie elewacji domu cegłami klinkierowymi, bądź płytami poliuretanowymi z gotową elewacją klinkierową.

Do wykończenia wnętrz domów szkieletowych stosuje się najczęściej płyty gipsowo-kartonowe. Płyty tego rodzaju montujemy na podłożu wykonanym z płyt OSB, co zdecydowanie eliminuje tendencję do pękania połączeń płyt gipsowo-kartonowych oraz umożliwia bezpośrednie mocowanie różnych elementów wyposażenia na ścianach.

Domy szkieletowe – Więcej informacji…

3. Wycena domu drewnianego

Domy z bali – ceny

Domy z bali, które sprzedajemy, wyceniamy na bazie czterech bardzo ważnych kryteriów.

Stanowią one podstawę przy realizacji każdej inwestycji.

Czynniki wpływające na cenę

 

  • całkowita powierzchnia ścian wewnętrznych i zewnętrznych

  • rodzaj pokrycia oraz powierzchnia i stopień skomplikowania dachu

  • liczba drzwi, okien i schodów

  • rodzaj technologii, w której ma zostać wykonany (bale okrągłe,
    półokrągłe, prostokątne, konstrukcja szkieletowa, mur pruski)

Koszt domów z bali zależy przede wszystkim
od rodzaju i grubości wykorzystanych bali.

Wybierając projekt domu mieszkalnego warto wziąć
pod uwagę, że zwykle im większa powierzchnia domu, 
tym cena metra kwadratowego jest niższa.

4. Odwiedź nas

Zapraszamy do odwiedzenia
siedziby naszej firmy

Na miejscu dostępne są do obejrzenia zakład produkcyjny i domy, które wybudowaliśmy w jego sąsiedztwie oraz okolicy.

Odwiedź Saunowisko w Krągu i Saunowisko w Kępie i sprawdź jak mieszka się w zbudowanych przez nas domach z bali.

Szary dom drewniany z białymi akcentami

5. Montaż domu z bali

Na plac budowy trafiają gotowe do montażu
zestawy budowlane

Większość naszych klientów zamawia budynki łącznie z usługą montażu, wykonywaną przez naszych pracowników, także poza granicami Polski.

Koszt montażu zależny jest od zakresu wykonywanych prac i jest ustalany indywidualnie.

Zwykle wynosi on 20% wartości montowanych elementów, w przypadku montażu w kraju. Poza granicami wynosi około 30 procent. Możecie Państwo także wykonać montaż własnym staraniem.

Dowiedz się wiecej na temat poszczególnych etapów budowy

Wybór
projektu

Wybór technologii

Wycena

Odwiedź nas

Montaż