Domy drewniane z bali prostokątnych

Wybór odpowiedniej technologii budowy domu drewnianego to jedna z najważniejszych decyzji, która będzie stanowić o wyglądzie i charakterze domu.

W przypadku domów z bali ściany wewnętrzne i zewnętrzne można pozostawić w naturalnej postaci, jak również zastosować inne rodzaje ich wykończenia np. pokrywając niektóre ściany płytami gipsowymi, cegłą, czy kamieniem.

W zależności od projektu i sposobu wykończenia można stworzyć tradycyjny drewniany dom w wiejskim stylu, albo wręcz przeciwnie – dom łączący tradycyjną technologię z nowoczesną architekturą i kolorystyką, drewno ze szkłem, metalem, czy kamieniem.

Bale tworzące ściany zewnętrzne i wewnętrzne łączone są według tradycji ciesielskiej metodą wieńcową – węgłową na tzw. obłap z ostatkami.

Wzdłuż bale prostokątne są połączone przez pojedyncze połączenie pióro – wpust (dla grubości 28 i 34 cm) lub podwójne (dla grubości: 45, 72 i 92mm).

Potrójne pióro-wpust stosowane jest w balach przy grubościach: 125, 150 i 220mm.

Materiałem, z którego najczęściej produkujemy domy z bali prostokątnych jest suszona tarcica świerkowa.

Do izolacji domu możemy użyć różnych materiałów izolacyjnych, ale rekomendujemy zastosowanie w domu z drewna naturalnej izolacji termicznej z wełny drzewnej.

W przypadku budowy domów z bali prostokątnych o bardzo dużych przekrojach (np. 22cm) ściany działowe wykonuje się zazwyczaj z cieńszego bala o grubości 92 lub 120mm. 

Stosujemy uszczelki izolujące z lnu naturalnego układane między balami. Dodatkowo stosujemy tzw. dyble drewniane, aby zapewnić sztywność i równomierną pracę bali. Ściany są dodatkowo izolowane termicznie warstwą izolacji o grubości od 100 do 200mm.

Połączenie szczelnych bali z grubą warstwą izolacji termicznej sprawia, że ściany te są wyjątkowo ciepłe, a zjawisko kondensacji wody w tej ścianie praktycznie nie występuje.

 

Biorąc pod uwagę dodatkowo fakt, że w domach z bali nie ma tzw. mostków termicznych domy te są bardzo ciepłe. Stosunkowo cienkie bale (np 72, 92 mm), z których można budować domy mieszkalne całoroczne sprawiają, że domy te nie należą do drogich.

Przykład konstrukcji ściany budynku z bala prostokątnego

Legenda:

  1. Bale ścienne
  2.  Panel Dachowy
  3. Papa, Dachówka bitumiczna
  4. Belki stropowe
  5. Deska wiatrowa
  6. Okno
  7. Płyta fundamentowa
  8. Izolacja przeciwwilgociowa
  9. Legary podłogowe
  10. Deski podłogowe
  11. Legary ruchome ścienne
  12. Termoizolacja
  13. Wykończenie wewnętrzne:
    1. płyta gipsowa lub 
    2. panel drewniany 
  14. Kotwa-Łącznik budowlany
  15. Termoizolacja podłogi
  16. Drzwi wewnętrzne
  17. Krokwie dachowe
  18. Folia paroprzepuszczalna lub deskowanie dachu
  19. Łaty dachowe
  20. Dachówka
  21. Termoizolacja dachu

Dowiedz się wiecej na temat poszczególnych etapów budowy

Wybór
projektu

Wybór technologii

Wycena

Odwiedź nas

Montaż